„Sukilimo dalyviai padėjo pamatus tolesnei ginkluotai ir neginkluotai rezistencijai, kuri atvedė mus į Nepriklausomybę"
Dar būdama mokinukė Obelių kapinėse matydavau keisto ir labai didelio paminklo liekanas, prie kurių ant žemės stovėdavo didingas Kristaus bareljefas. Pastovėdavau, pažiūrėdavau ir nesupratusi, kas ir kodėl tokį paminklą sugriovė, eidavau toliau. Paklaususi mamos, koks tai paminklas, šiek tiek apie jį sužinojau. Mokykloje per istorijos pamokas apie „kažkokį" sukilimą niekas neužsimindavo...
Vis dėlto išmušė tiesos valanda ir sužinojome jo istoriją. Ne tik sužinojome, bet ir supratome, kad Birželio sukilimas - tai didvyriškas ir tragiškas Lietuvos gyvenimo puslapis. Didvyriškas savo užmoju, tragiškas tuomet neišsipildžiusiomis viltimis. Sukilimo dalyviai padėjo pamatus tolesnei ginkluotai ir neginkluotai rezistencijai, kuri atvedė mus į Nepriklausomybę.
Man neapsakomai džiugu, kad daugiau kaip du dešimtmečius puoselėta mintis atstatyti monumentą pagaliau tapo tikrove. 2013 metų gruodį atstatytas vienintelis Lietuvoje paminklas, skirtas 1941 metų birželio sukilimui ir sovietų teroro aukoms atminti.
Šio paminklo atstatymas yra kartu ir mūsų visuomenėje įsišaknijusio „neįgalumo" - ką aš galiu pakeisti ar padaryti - paneigimas ir kartu pavyzdys, kaip reikia dirbti norint pasiekti tikslą. Tokį pavyzdį parodė iš Obelių kilęs Donatas Smalinskas, subūręs bendraminčius ir visus geros valios žmones, neabejingus istorinės tiesos atkūrimui.
Manau, kad tai didžiausia dovana ne praeičiai, o ateities kartoms, kurios galės didžiuotis savo krašto žmonėmis, paliekančiais pėdsaką mūsų valstybės istorijoje. Tikiuosi, kad nebeteks perrašinėti istorijos iš naujo.
Rokiškio Juozo Tumo-Vaižganto gimnazijos „Romuvos" padalinio istorijos mokytoja, TS-LKD partijos Rokiškio skyriaus pirmininkė Dijana Meškauskienė (nuotr. šešta iš kairės)
Atgal į sąrašą